2019 Doğum Yardımı Ne Kadar, Şartları Nelerdir?

2019 Doğum yardımı almak isteyen kişilerin Türk vatandaşı olmaları yahut Mavi kart sahibi olmaları gerekmektedir. Doğum yardımı, 15 Mayıs 2015 tarihinde ve sonrasın da gerçekleşmiş olan canlı doğumlar için verilir. Doğum yardımı, emzirme ödeneği (süt parası), doğum parası, mama ve bez yardımı, doğum izni şeklinde birçok yardım devlet tarafından verilmekte olup çalışan yahut çalışmayan hanımlar için destekle sağlanmaktadır. Her bir desteğin farklı şartları ve özellikleri bulunmaktadır. Doğum yardımı gerçekleşen doğumlar için Türk vatandaşı olan yahut mavi kart sahibi olan her kadına tek seferlik olarak ödenen nakdi bir destektir.Doğum Yardımı Başvurusu İçin Yapılması Gerekenler
Doğum yardımı başvurusu için, canlı doğumun gerçekleşmesinden sonrasında bağlı olduğu nüfus idaresi müdürlüğüne gidilerek KPS (Kimlik Paylaşım Sistemi) üzerinden kayıt işleminin yapılması gerekmektedir.
Daha sonrasında Doğum Yardımı müracaat arzuçesinin eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması ve imzalanıp şahsen iadeli taahhütlü posta ya da kargo kanalıyla başvurunun gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Yapılacak olan başvurular, Aile Çalışma ve toplumsal Hizmetler İl Müdürlüklerine yahut toplumsal Hizmetler Merkezlerine yapılmalıdır.Yurt dışında yaşayan vatandaşların başvuruları ise Konsolosluklar ve Büyükelçilikler tarafınca alınır. Yurt dışında yaşayan kişilerin Türkiye’de bulunmaları durumunda herhangi bir Aile Çalışma ve sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne veya toplumsal Hizmetler Merkezine başvuruda bulunabilirler.
Doğum Yardımı Alabilmek İçin Şartlar nedir?
Doğum yardımı şartları çok fazla olmamakla beraber genel olarak doğum icra eden tüm hanımlara verilmektedir. 2019 yılı için doğum yardımı almak isteyen bir kadının uygun olması gereken şartlar şu şekildedir;Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yahut mavi kart sahibi olunması gerekmektedir.
Doğum gerçekleşmiş ve bebeğin sağ olması gerekmektedir.
Yukarıda sıralanan şartlara uygunluk elde eden her kadın doğum yardımı ödeneğinden faydalanabilmektedir.
Doğum Yardımı Ödeneği Ne Kadar?
Devletin vermiş olduğu çalışmayan kadın doğum yardım ödeneği;
Birinci çocuk için 300 TL,
İkinci çocuk için 400 TL,
Üçüncü çocuk ve üzeri için ise 600 TL’dir.
Çocuklar ikizse 700 TL, üçüz ise 1.300 TL ödenek verilmektedir. Bu mevzu hakkında daha detaylı bilgi almak için Alo 144’ü arayabilirsiniz. Müracaat yapan anneler adını ve soyadını vererek en yakın PTT şubesinden parasını alabilirler. Doğum yardımı 2019 senesinde da verilmeye devam edecek olup ödenen rakamlarda zam yapılıp yapılmayacağı henüz netlik kazanmamıştır. 2019 doğum yardımı ne kadar sorusunun cevabını merak ediyorsanız, 2019 enflasyon sayılarına gore değişeceği bilinmektedir. %20 ile %25 içinde enflasyon rakamlarına göre meydana getirilen tahminlere gore;
Birinci çocuk için 360 ila 375 TL arasında bir sayı,
İkinci çocuk için 480 ila 500 TL içinde bir sayı,
Üçüncü ve sonraki çocuklar için 720 ila 750 TL arasında bir rakam ödeneceği düşünülmektedir.
Doğum Yardımı Sorgulama iyi mi Yapılır?
Doğum yardımı parasının yatıp yatmadığını öğrenmek için dilediğiniz zaman e-Devlet üzerinden giriş yaparak, sorgulama yapmanız mümkündür. Yapmanız gereken T.C. Kimlik numaranız ve e-Devlet şifreniz ile www.Turkiye.Gov.Tr adresinden giriş yaparak ‘Arama’ butonundan ya da ‘e-Hizmetler’ kısmından ‘Doğum Yardımı Başvurusu Sonucu Sorgulama’ kısmına girip doğum parası sorgulama neticelarınıza ulaşmaktır. Bu hizmet toplumsal Güvenlik Kurumu işlemleri kısmında yer verilmiştir.
Sistem Doğum Yardımı ödemelerini başvurunun DYS (Doğum Yardımı Sistemi) girildiği ayı takip eden ay içinde hak sahiplerine ödemeyi gerçekleştirir. Kamu sektöründe çalışanlar içinse bağlı oldukları kurumlarından aldıkları Doğum Yardımı parasıyla birlikte yukarı da belirtilen tutarlar arasındaki fark ödenecektir. Sadece kurumlarından aldıkları tutar yardım ödeneğinden fazla ise Doğum Yardımı ödemesi yapılmaz.
Evlat Edinilen Çocuk İçin Doğum Yardımı Alınabilir mi?
15 Mayıs 2015 tarihi ve sonrası doğan ve evlat edinilen çocuklar için evlat edinilme den önce kendi çocuğu için yardım ödeneğinden faydalanmış ise Doğum Yardım Sistemi tarafından yeniden ödeme bütçesi çıkarılmaz. Bunun yanı sıra evlat edinilen çocuk için evlatlık alınmadan önce herhangi bir ödenekten yararlanılmamış ise, başvuru yapılması durumunda Doğum Yardımı alınabilir.
Hamile Olan Anneler Doğum Yardımı İçin müracaat Yapabilir Mi?
Doğum yardımı başvuruları yalnız canlı dünyaya gelen çocuklar için yapılmaktadır. Bundan dolayı anne çocuğu doğurduktan sonra bağlı olduğu ilgili nüfus müdürlüğüne, çocuğun kaydını Kimlik Paylaşım Sistemine kayıt ettirerek müracaat yapabilir.
Annenin yabancı, babanın Türk vatandaşı olması durumunda veya doğumdan sonra çocuk sağ fakat annenin vefat etmesi halinde bütün bu söz mevzusu olan işlemler Türk vatandaşı olan ya da Mavi Kart sahibi olan baba üzerinden yapılabilir. Özel sektörde çalışan ve maaşlarında haciz olan kişiler için, Doğum Yardımı başvurusunda bulunmaları durumda, ödenecek olan miktar aslabir vergiye, hacze ve kesintiye doğal olarak tutulmaksızın ödenmektedir.
Babanın eski evliliğinden olan çocuk veya çocuklar; doğum yardımı kapsamında yapılacak ödemeler Türk vatandaşı olan ya da Mavi kart sahibi anne üzerinden yapıldığı için, kocasının eski evliliğinden olan çocukları dikkate alınmamaktadır. Bu durumda doğmuş çocuk ilk çocuk olarak kabul edilmektedir ve alınacak olan ödenek tutarı 300 TL’dir. Fakat annenin Türk vatandaşı ya da Mavi kartı olmaması durumunda, Türk vatandaşı ve mavi kart sahibi olan baba üzerinden işlemler yapılacağı için, sadece böyle bir durum söz konusu olduğunda babanın önceki evliliğinden olan çocukları sıralamaya dahil edilir.
Çalışan Anneler İçin Devlet tarafınca Verilen destekler
Çalışan anneler, doğum izinlerinde çalışamadıkları devrin parasını iş göremezlik ödeneği kapsamında devletten alıyorlar. Geçtiğimiz yıl 4 bin liranın üzerinde olan en düşük ödenek, bu yıl 5 bin liraya çıkarıldı. Bu durumda 15 Mayıs 2015 tarihinde ve daha sonra ilk çocuğunu doğuran asgari ücretli anneler;
300 TL doğum yardımı,
149 TL süt parası,
5 bin 50 lira da iş göremezlik ödeneğinden alarak, toplamda 5.499 TL tutarında ödeme alacaklar.
Süt Parası Kimlere Verilir?
Ev hanımı olan annelerin süt parası alabilmeleri için eşlerinin doğum öncesindeki 120 günlük sürede sigortasının eksiksiz olarak yatmış olması şartı aranıyor. Bu süre zarfı içinde sigortası olmayan annelerin, eşleri çalışıyor ve doğum öncesinden 120 gün süreyle sigortası eksiksiz ödeniyor ise, eşlerinin sigorta primlerinden faydalanabilirler. Süt parası alabilmek için annenin yerine eşi başvuruda bulunabilmektedir. Süt parası, gerçekleşen her canlı doğum için bir defaya mahsus verilir. Aylık olarak tekrarlanmaz.
Çalışmayan annelerin de bu hizmetten faydalanabilmek için yapmaları ihtiyaç duyulan bir arzuçe yazarak şahsen başvuru yapmak veya annenin durumu doğum sonrası uygun değil ise eşi tarafınca başvuruda bulunulması gerekmektedir. Başvuru esnasından istenilen en önemli şartlardan biri, annenin ve çocuğun kimliklerinin yanlarında hazır olmasıdır. İl merkezinde yaşayan bir annenin, Aile ve sosyal Politikalar Bakanlığı’nın bulunmuş olduğu ile bağlı olan müdürlüklerine müracaat yapması gerekmektedir. Eğer anne ilçede yaşıyor ise başvuruyu ilçeye bağlı olan kaymakamlığın içerisinde bulunan sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapabilmektedir.
SSK Doğum Parası Başvurusu
SSK Çeyiz Parası nasıl Alınır?
Doğum Borçlanması Şartları Ne Oldu?

2019 Doğum Yardımı Ne Kadar, Şartları nedir? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE sorun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir